Otvorenje izložbe Dani europske baštine

Autor: Mihaela Njegovec, 23. 10. 2015.

Naš razred posjetio je otvorenje izložbe Dani europske baštine u Pučkom otvorenom učilištu.

Nakon službenog otvorenja izložbe, učenici su obišli štandove i razgledali izloške. Ljubazni izlagači su nam rado pokazivali radove i objašnjavali način izrade. Gospođe u narodnim nošnjama pričale su o životu ljudi u prošlosti i kako su nastajale nošnje. Naučili smo za koju prigodu se nosilo kakvo ruho i koliko je vremena bilo potrebno za njegovu izradu. Vidjeli smo nošnje i "vjenčanice" našega kraja stare preko stotinu godina. Uz nošnje, upoznali smo i opančarski zanat i način izrade opanaka, te čemu oni danas služe. Gospođa tkalja nam je detaljno objasnila i pokazala kako se dobiva laneni konac od biljke lan (od sjemenke do niti). Nakon toga je sjela za tkalački stan i pokazala nam način izrade lanenog (domaćeg) platna. Za potpuni doživljaj, pokazala je i umetanje crvenog konca za šare na nošnji.

Ova izložba je bila vrlo zanimljiva i poučna, a viđeno će nam pomoći pri razumijevanju sadržaja iz prošlosti našeg zavičaja koje obrađujemo u 3.razredu.

Priloženi dokumenti:
a.JPG (404.55 KB)