Obnavljamo stare običaje

Autor: Marina Rodeš, 30. 3. 2016.

Šaranje pisanica

Većina nas nikada nije vidjela ovaj način šaranja jaja jer mi s roditeljima najčešće bojamo jaja kupovnim bojama i lijepimo naljepnice.

Uskrsne pisanice u 4.c

Prekrasan je dan, danas ćemo u školi prirodnom bojom bojati jaja, tuckati se i na kraju ih pojesti.

Izišli smo u park i ubrali sitne tratinčice i različite travčice. U loncu smo zakuhali vodu u koju smo stavili osušenu ljusku ljubičastog luka. Na jaje smo stavili biljčice, zamotali ih u najlonske čarape, čvrsto ih zavezali i stavili kuhati u ljuske luka. Voda je ubrzo postala jako tamna. Nakon 20 min kuhanja, isključili smo štednjak i ostavili da se jaja ohlade. Izvadili smo pisanice, skinuli sve s njih, namazali smo ih uljem da se ljepše sjaje i divili se svom uspjehu. Na kraju smo izabrali prijatelja s kojim smo se „tuckali“ i u slast pojeli  zdrave pisanice.

Leda Rogić

Uskrs u mojoj obitelji

Opet dolazi proljeće, to znači da se bliži Uskrs.

Tjedan dana prije Uskrsa bio sam s roditeljima na ispovijedi u crkvi. Slijedećeg dana smo nosili grančice u crkvu jer je to bila Cvjetna nedjelja ili Cvijetnica. Na Veliku subotu brat, sestra i ja ukrašavamo kuhana jaja naljepnicama da bismo se sutradan mogli njima tuckati. Moja mama na Uskrs ujutro rano nosi košaru s hranom u crkvu na blagoslov. Kada se vrati, svatko od nas proba po komadić tog blagoslovljenog jela.

Volim Uskrs jer je tada cijela moja obitelj na okupu.

Andrej Šimunović