KAKO ISTRAŽITI ČUDESNU ŠUMU ŽUTICU

Autor: Kristina Prilika, 7. 5. 2018.

Članovi udruge studenata biologije BIUS  Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu (Ana Marija Matić, Katarina Terlević, Ivan Šapina i Rea Blagajac) osmislili su edukacijsko predavanje i  radionicu  s naslovom „Kako istražiti čudesnu Šumu Žuticu?“  i održali je 4. svibnja 2018. u 8.a razredu u suradnji s učiteljicom prirode/biologije, Kajom Glavaš.

Ciljevi ove radionice bili su upoznavanje učenika s istraživačkim radom biologa i sa znanstvenim pristupom istraživačkom radu, osposobljavanje učenika za izradu i primjenu plana znanstvenog istraživanja te za osmišljavanje i provođenje vlastitog biološkog istraživanja.

Posebno se  željelo potaknuti  interes i želju učenika za istraživanjem šume Žutice koja se nalazi u blizini  Ivanić-Grada, te im ukazati na ljepotu i važnost šume Žutice, šumskih ekosustava  i prirode.

Učenici su  promatranjem materijala donesenih iz šume Žutice (razno lišće, puževe kućice, kukci u staklenkama i u plastičnim posudicama sa zemljom) dolazili do ideja za svoja biološka istraživanja te  postavljali znanstvena pitanja. Svaka grupa je  argumentirano objasnila svoje stavove i mišljenja i predložila prijedloge istraživanja.

Na kraju radionice učenicima su dodijeljeni mali terenski priručnici, koji sadržavaju mjere opreza pri boravku u prirodi, brojeve hitne pomoći, vatrogasaca i policije te kratke informacije čestih biljnih i životinjskih vrsta koje se mogu naći u Šumi Žutici.