MATURALAC 8.-IH RAZREDA U JUŽNOJ DALMACIJI

Autor: Kristina Prilika, 3. 10. 2018.

Od 23. do 25. rujna 2018. osmi razredi s učiteljicama Kristinom Hendrih Girgis i Koraljkom Stražičić te učiteljima Jadrankom Bartolićem i Tihomirom Golnerom realizirali su maturalno putovanje u južnoj Dalmaciji.

Prvog dana putovanja posjetili su Zadar i pogledali sa stručnim vodičem najvažnije kulturno-povijesne i suvremene znamenitosti grada (Katedrala Sv. Stošije, Morske orgulje...). Nakon Zadra posjetili su Split koji su također razgledali uz stručno vodstvo lokalnog vodiča (Dioklecijanova palača, Zlatna vrata, Kalelarga...). U večernjim satima smjestili su se u hotelu Orsan u Orebiću. Drugoga dana, poslije doručka, organiziran je iz Orebića cijelodnevni izlet u Dubrovnik u kojem su učenici, također uz stručnog vodiča, razgledali najvažnije znamenitosti grada (Katedrala, Knežev dvor, Palača Sponza, Stradun...). U Dubrovnik su učenici putovali preko Stona kojeg su također razgledali.

Trećeg dana putovanja organiziran je poludnevni izlet turističkim brodom na otok Korčulu gdje su također razgledali grad i znamenitosti uz pratnju lokalnih vodiča (Gradska vrata, trg sv. Marka, katedrala...). Poslijednjeg dana putovanja iz Orebića su učenici prevezeni autobusom u mjesto Vid gdje se nalazi arheološko nalazište Narona. Tu su posjetili i vanjski (arheološki park, kameni spomenici, mozaik...) i unutrašnji (hram s in situ s ostacima arhitekture u kojem su izloženi kipovi careva i članova njihovih obitelji; ulomci skulptura, novac, staklo...) postav muzeja uz stručno vodstvo. Nakon razgleda muzeja posjetili su obližnji Metković gdje su se vozili Neretvom i njenim rukavcima u  tradicionalnim neretljanskim lađama - trupicama (foto-safari). Nakon vožnje lađama rijekom Neretvom uslijedio je ručak i povratak kući prema Ivanić-Gradu.