KNJIŽEVNI SUSRET S JADRANKOM BITENCOM I HRVOJEM KOVAČEVIĆEM

Autor: Kristina Prilika, 14. 11. 2018.

U četvrtak, 8.11. 2018. održan je u našoj školi književni susret s književnicima Jadrankom Bitencom i Hrvojem Kovačevićem u sklopu Mjeseca knjige i VII međunarodnog skupa nagrađivanih dječjih  lektirnih pisaca Ivanić-Grad. Na susretu su sudjelovali učenici 8.a i 8.c razreda.

Razgovarali smo o Bitencovom romanu Apsolutni početnici, koji je uvršten u novu lektiru te o romanu Osmijeh nepopravljivog optimista kojeg redovito preporučujemo osmašima za izbornu lektiru. Jadranko Bitenc je također uvršten u obveznu lektiru s dječjim romanom Twist na bazenu za učenike 6. razreda, a pošto se roman o simpatičnom dječaku Adi i sestri Nataši koji koji žive u jednoj disfunkcionalnoj obitelji (otac alkoholičar, nurotična majka) svidio našim osmašima u 6. razredu, potaknuli smo ih i na čitanje romana Pyjama Blues, koji je nastavak romana Twist na Bazenu i kojem se događa neočekivani preokret: otac otkriva da i on ima dušu, prisjeća se da je i on imao ranjeno djetinstvo te odlučuje okrenuti novu stranicu u svom životu.

U romanu Osmijeh nepopravljivog optimista ili ubrzani tečaj odrastanja, čiju je radnju Bitenc smjestio u Ivanić-Grad, glavni lik je tinejđer Smajlić, pametan dečko čiji je život popločen sanjarijama o tajnom ljubakanju, ali i problemima jer živi u jednoj disfunkcionalnoj obitelji; ima oca teške ruke LegenDaria, nesretnu majku Neljubljenu ženu, maćehu Dobru Maćehu i sestru Razmaženo Derište kojoj niti tri jedinice dnevno nisu mogle pokvariti raspoloženje. Roman Bitenc započinje pitanjem: "Treba li roditelje ponekad izmlatiti!?", ali i prije samog teksta romana, čitatelji će pročitati:

"Vjeruje se da djeca odrastaju! Roditelji, navodno, samo stare!

Odgojite li na vrijeme svoje roditelje, nikada nećete ostati sami!"

Učenike smo svakako zainteresirali za čitanje romana u prosincu kada sami biraju lektiru.

Hrvoje Kovačević ispričao nam je o svom književnom radu. Detaljno nam je opisao i objasnio radnju romana Ljubav Gagule Petog, tj. saznali smo kako roman ima neke istinite, uz književne i izmišljene situacije, poveznice iz povijesti njegove obitelji, a i radnja romana smještena je u rodnu mu Požegu. Prokletstvo Gagulića koji su postali "kradljivci" djevojaka zainteresiralo je učenike za čitanje romana.

Kovačević je također autor mnogobrojnih dječjih kriminalističkih romana koji svi odreda počinju riječju Tajna i uvršteni su u popis lektire za 4. razred. To su: Tajna ribljeg oka, Tajna zmajeva vrta, Tajna zlatnog zuba, Tajna mačje šape, Tajna šutljivog dječaka, Tajna crne kutije, Tajna sretnih susjeda itd. Kovačević nam je detaljno ispričao o romanu iz serije Tajni, Tajna zlatnog zuba te nas oduševio zapletom i neobičnim situacijama u romanu koji mladim čitateljima, uz napetu fabulu i simpatične likove, nudi i jednu moralnu, poučnu notu.

"Svatko katkad pogriješi. To je ljudski. Jednako je tako ljudski za pogreške snositi posljedice. Pristajući na Vukovu igru, Davor je znao da griješi. Slutio je da će doći vrijeme sređivanja računa kada će tu pogrešku platiti. Ipak, nije mogao zamisliti da će cijena biti tako visoka. Shvatio je u što se upustio tek kada je iz mraka zagrebačkog podzemlja izronio Zlatni Zub."

I ostali Kovačevićevi romani Tajne redom obrađuju neku aktualnu društvenu tematiku smještenu u vizuru dječje družine, istrage, napetih situacija i šalju nam poruke o ispravnom i moralnom rješavanju određenih problema.

Hvala Hrvoju i Jadranku na susretu i druženju!