POSJET 4.C RAZREDA OGULINU I IVANINOJ KUĆI BAJKI

Autor: Kristina Prilika, 16. 11. 2018.

U petak, 9.11. 2018. učenici 4.c razreda u pratnji učiteljice Nataše Svoboda-Arnautov i knjižničarke Kristine Prilike posjetili su Ogulin, rodno mjesto I.B. Mažuranić i Ivaninu kuću bajki, a sve u sklopu projekta U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić kojeg provode s učiteljicom i knjižničarkom cijelu školsku godinu.

Kako u projektu detaljno istražuju život i djelo, a posebno bajke Ivane Brlić-Mažuranić, učenici su posjetom Ogulinu doživjeli tračak stvarnosti u kojem je poznata književnica bila.

U starom frankopanskom kaštelu uređen je Zavičajni muzej s nekoliko zbirki koje su učenici, uz stručno vodstvo, sa zanimanjem pogledali. Pogledali su stare arheološke nalaze iz doba ilirskih plemena - Japoda, zavičajnu zbirku ogulinskog kraja u kojoj je postavljena seoska i gradska obiteljska kuća, zajedno s nošnjama i sl. U zbirci o alpinizmu u Hrvatskoj pogledali su o poznatim ekspedicijama hrvatskih alpinista. Također su vidjeli i čeliju u kojoj je prije 2. svjetskog rata boravio josip Broz Tito jer je kaštel neko vrijeme bio i u funkciji zatvora. Učenike se dojmila i zbirka o Domovinskom ratu.

U muzeju je uređana i spomen soba Ivane-Brlić Mažuranić koja se u Ogulinu rodila. U tom djelu muzeja stručnog vodiča zamijenila je sama Ivana te djeci pričala o svom životu i izloženim fotografijama i knjigama.

U Ivaninoj kući bajki djeca su neposredno, atmosferom, slikom, zvukom doživjela Ivanine bajke te uživala u multimedijalnim mogućnostima koje Ivanina kuća bajki nudi.

Zajedno s Ivanom i Malikom Tintilinićem dvije su grupe učenika, svaka za sebe, uvježbale i odigrale predstavu Šuma Strborova.

Učenici su vidjeli i Đulin ponor i čuli legendu o djevojci Đuli koja se u Đulin ponor bacila zbog smrti voljenog mladića. Planinu Klek nisu vidjeli u poptpunosti jer je dan bio maglovit, ali su se prošetali uz jezero Sabljaci te tamo proveli malo slobodnog vremena.