DAN PLANETE ZEMLJE

Autor: Kristina Prilika, 22. 4. 2020.

Danas je Dan planete Zemlje. Obilježava se svake godine 22. travnja se u više od 150 zemalja diljem svijeta u namjeri da se ljudi podsjete u kakvom je stanju priroda planete Zemlje te da se ljudi osvijeste znanjem o problemima narušenih ekosistema, na zagađenje u velikim gradovima te se ističu smjernice za oporavak i poboljšanje kvalitete života. Na konferenciji UNESCOA-A 1969. John McConel prvi je put predstavio ideju obilježavanja Dana Zemlje te je iste godine i dizajnirana ZASTAVA ZEMLJE, a sam naziv Earth Day 1. put je upotrijebio 21. ožujka 1969. gradonačelnik San Francisca Joseph Alioto. U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990.godine. DPZ službeno se obilježava od 1992. g. kada je velik broj zemalja na konferenciji UN-a o okolišu u Riu de Janeiru uskladilo dalekosežni program za promicanje održivog razvoja. Od 2009. DPZ obilježava se 22. travnja. Na prvom navedenom linku - službenoj stranici Earth DAY možete uživo pratiti različite događaje i akcije!

SLUŽBENA STRANICA DPZ - EARTH DAY

10 ZAPOVIJEDI PRIJATELJA OKOLIŠA