VIRTUAL CONNECTIONS AROUND THE WORLD PROJECT

Autor: Kristina Prilika, 20. 10. 2021.

Listopad je Međunarodni mjesec školskih knjižnica, godišnja proslava aktivnosti školskih knjižnica širom svijeta. To je mjesec kada se učenici diljem svijeta povezuju u zajedničke projekte, a jedan takav je i Virtualna druženja u cijelom svijetu (Virtual Connections around the World Project). Povezivanje putem virtualnih platformi izvrsna je prilika za učenike diljem svijeta da razgovaraju u stvarnom vremenu tijekom Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica. Učenici mogu učiti jedni od drugih povezivanjem i upoznavanjem različitih kultura. Mogu podijeliti svoju ljubav prema čitanju dok pričaju o knjigama koje su pročitali i podijeliti preporuke za čitanje. Ove godine, učenici naše škole povezali su se s učenicima iz Rusije, iz grada Kurskaya (48 000 stanovnika) - oblast Kurchatov i 19. listopada preko platforme Zoom na virtualnom druženju razgovarali o ovogodišnjoj temi i razmjenili iskustva. Učenici s kojima smo razgovarali bili su sedamnaestogodišnjaci jer u Rusiji školovanje započinje sa 6-7 godina u 1. razredu i učenici pohađaju neprekidno do 11. razreda nakon kojeg upisuju fakultet. Škola s kojom smo ostvarili suradnju je "MBGE «Gymnasium №1», a učiteljica s kojom je knjižničarka Kristina Prilika dogovarala susret i pripremala djecu Lydmila StepanovaOvogodišnja tema bila je Bajke i narodne priče iz cijeloga svijeta (Fairytales and folktales around the world). Učenici iz Rusije ispričali su nam o svojim nacionalnim bajkama i narodnim pričama, a jednu kratku bajku su nam i pročitali i ilustrirali te prikazali tijekom sastanka. Naši učenici ruskim su učenicima predstavili zbirku bajki I.B.Mažuranić Priče iz davnine te pričali o poznatim hrvatskim narodnim bajkama (Mala vila, Lončiću, kuhaj, Žabica djevojka...). Zadanu temu i jedni i drugi smo školski odradili, ali najzanimljiviji i najspontaniji dio razgovora je bio u razmjenjivanju pitanja o školovanju, razlikama, sportu, umjetnosti, video-igrama, vremenskoj prognozi, situaciji oko korona virusa, studiranju ... Učenici koji su sudjelovali u projektu su: Pavla Vlahek, 5.b, Elena Banči, Marta Orešković, Sara Svetličić, 7.b, Darin Hrastić, Simona Orlić, 8.b, Paula Lešp i Šimun Stipić, 8.c.