Aktivnosti u knjižnici

Knjižna booka uz Međunarodni dan dječje knjige

Autor: Vanja Lovinčić, 4. 4. 2016.

U petak 1.4.2016. sudjelovali smo na Knjižnoj booki koja se održala u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.

Svečanost pod nazivom Knjižna booka pokrenula je Hrvatska udruga školskih knjižničara radi promicanja knjige te poticanja čitanja i čitalačkih navika učenika. Povod je obilježavanje Svjetskoga dana dječje knjige 2. travnja kojim se želi istaknuti važnost dječje književnosti i čitanja. Nadnevak je odabran u povodu sjećanja na poznatoga danskog pisca bajki Hansa Christiana Andersena koji je rođen 2. travnja 1805. godine.

U programu su  predstavljene ovogodišnje aktivnosti projekta za promicanje čitanja Čitajmo zajedno, čitajmo naglas zaboravljene knjige koji  već nekoliko godina s uspjehom provode školski knjižničari iz više županija, a čiji je pokretač Denis Vincek, knjižničar iz OŠ Ante Kovačića u Zlataru.

S projektom odnosno čitanjem odabrane knjige "Torta na nebu" autora Giannija Rodarija smo krenuli u prošlom polugodištu u 4.a i 4.c razredu, a knjigu koju smo čitali u sklopu projekta predstavile su učenice Margita Češković iz 4.a razreda i Leda Rogić iz 4.c razreda u obliku lutkarskog igrokaza.

Na svečanosti su prisustvovali brojni knjižničari, učitelji i učenici iz svih dijelova Hrvatske koji su svoje knjige predstavili igrokazima, dramatizacijama, monolozima, dijalozima, recitacijama, video-isječcima i scenskim nastupima. Zabavljao nas je i poznati mađioničar Jozo Bozo te zabavljač i pisac Siniša Cmrk. Mogli smo pogledati  i likovne radovi dječje ilustratorice Andree Petrlik Huseinović, nagrađivane umjetnice i autorice nebrojenih dječjih slikovnica, a šarenilo i živost dopunili su postavljeni plakati i drugi likovni radovi učenika 32 škole iz 12 županija, koliko ih je ukupno sudjelovalo u projektu Čitajmo zajedno, čitajmo naglas zaboravljene knjige. Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu pridružila prigodnom izložbom dječjih knjiga pod nazivom  Hrvatske dame bajki  i predstavila tri naraštaja spisateljica rođenih u travnju:  Ivanu Brlić Mažuranić, Nadu Iveljić i Maje Brajko-Livaković.

Zahvaljujem učiteljicama Kseniji Bilandžić i Marini Rodeš koje su strpljivo izdvajale vrijeme za čitanje s učenicima. Posebno pohvaljujem učenice Margitu i Ledu koje su bile izvrsne u nastupu.

Projektu ćemo se priključiti i sljedeće godine te se veselimo novoj Knjižnoj booki!

Knjižničarka

FOTOGRAFIJE