Aktivnosti u knjižnici

Posjet Gradskoj knjižnici Ivanić-Grad

Autor: Vanja Lovinčić, 16. 5. 2016.

U petak 13.5. posjetili smo Gradsku knjižnicu Ivanić-Grad gdje nam je knjižničarka Jasmina puno toga ispričala.

Mali knjižničari vole puno čitati pa je knjižničarka predstavila neke nove knjige za djecu i mlade. Pokazala nam je koja literatura gdje stoji, koje su knjige zaštićene u staklenom ormaru, najvredniju i najstariju knjigu, gdje stoje dječji časopisi te nas provela kroz Odjel za odrasle. Posebno ih je oduševila 3d knjiga o izumima. Učenici su hrabro postavljali pitanja o svemu što ih zanima, a bilo ih je jako mnogo tako da je knjižničarka jedva stizala na sve odgovoriti. Neki su se taj dan odlučili vratiti s roditeljem i učlaniti.

Djecu je potrebno što više animirati za knjigu, a pogotovo je bitno ponuditi nešto više onima koji vole čitati, a takvih koji pokazuju interes za knjigu je doista mnogo. Mit je da su djeca željna samo igrica. Željna su znanja o knjizi, a školske knjižnice im zbog nedostatka sredstava ne mogu ponuditi tako bogat i raznovrsan fond. Na školskom knjižničaru je jako velik zadatak da daj interes produbljuje svojim programima. Dakako da i učiteljice djecu potiču da zavole knjigu, a pohvaljujem što se u nekim razredima redovito izdvaja jedan sat tjedno za čitanje raznovrsnih knjiga. Ti učenici i u višim razredima redovito posuđuju knjige, vole sudjelovati na književnim susretima i vide korist koju mogu dobiti od knjige.

Ne možemo baš sve potaknuti na čitanje i knjigu, ali možemo učiniti jako mnogo da djeca dobiju uvid u to da postoje zanimljive knjige izvan lektirnog popisa te se u idućoj školskoj godini veselim novim projektima i suradnji s Gradskom knjižnicom.