Aktivnosti u knjižnici

SKAYPE PROJECT

Autor: Kristina Prilika, 28. 10. 2019.

U sklopu mjeseca školskih knjižnica (listopad) ove smo se školske godine prvi puta uključili u ISLM- in Skype project razmjene iskustava s učenicima iz neke druge zemlje. Ostvarili smo razgovor i razmjenu iskustava s učenicima iz osnovne škole u Portugalu - "Agrupamento de Escolas de Paços de Brandão" - iz Paços de Brandão, malog gradića u općini Santa Maria da Feira i okruga Aveiro, koji je od Porta udaljen 22 km, a dio je gradskog područja Porta.

Skype projekt je prekrasna prilika da učenici širom svijeta razgovaraju u stvarnom vremenu tijekom Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica. Učenici mogu učiti jedni od drugih i povezati se s različitim kulturama !!! Učenici mogu razgovarati o sjajnim knjigama koje čitaju.

Ove godine prijavili smo se u ISLM Skype Project i ostvarili suradnju s dvije škole iz Portugala. 25. listopada 2019. ostvarili smo razgovor i razmjenu iskustava s učenicima iz osnovne škole u Portugalu - "Agrupamento de Escolas de Paços de Brandão" - iz Paços de Brandão, malog gradića u općini Santa Maria da Feira i okruga Aveiro, koji je od Porta udaljen 22 km, a dio je gradskog područja Porta. Razlika u vremenu između Portugala i Hrvatske je sat vremena. U Hrvatskoj je druženje započelo u 10.15, a u Portugalu u 9.15. U Skype druženju sudjelovali su učenici 7. i 8. razreda koji dobro vladaju engleskim jezikom i vole čitati. Pošto je krovna tema ovogodišnjeg mjeseca školskih knjižnica Let's imagine (Maštajmo) učenici su pripremili kratke prikaze svojih omiljenih fantasy romana, neki su pročitali kratke ulomke koji ilustrativno prikazuju svijet mašte. Također su s učenicima iz Portugala razmijenili iskustva o školskim obavezama. Pričalo se i o glazbi, sportu, hrani, društvenim mrežama te o znamenitostima Hrvatske i Portugala. 14. studenog održat ćemo skaype razmjenu iskustava s još jednom školom iz Portugala Dr. António Granjo High School, iz Chavesa  Portugal.