Aktivnosti u knjižnici

MEĐUNARODNI DAN DJEČJE KNJIŽEVNOSTI

Autor: Kristina Prilika, 2. 4. 2020.

Međunarodni dan dječje knjige obilježava se od 1967. godine, a njime se želi ukazati na važnost dječje književnosti i ljubavi prema čitanju. Za datum obilježavanja je 2. travanj - rođendan Hansa Christiana Andersena (1805.), najpoznatijeg pisca bajki.

Međunarodni dan dječje knjige ili skraćeno ICBD – International Children’s Book Day osmišljen je da bi se potaknulo djecu na čitanje i održavanje navike čitanja kroz čitav život.

International board on books for young people (IBBY) je organizacija koja želi spojiti djecu diljem svijeta preko knjiga. Njihov glavni cilj je promicanje međunarodnog razumijevanja, kroz dječje knjige. Također se trude da sva djeca imaju pristup različitim knjigama, potiču distribuciju kvalitetnih dječjih knjiga – osobito u zemljama u razvoju, te u globalu štite prava djeteta.

Od 1956. svake druge godine dodjeljuje se Andersenova nagrada – nagrada za najbolje postignuće i trajan doprinos na području dječje književnosti  te za najbolju ilustraciju od 1966. Ova nagrada najviše je međunarodno priznanje autorima i ilustratorima dječjih knjiga.

Svake godine jedna od nacionalnih sekcija IBBY-ja (International board on books for young people), međunarodne neprofitne i nevladine organizacije kojoj je cilj spajanje djece i knjige, ima priliku biti sponzor Međunarodnog dana dječje knjige. Ta sekcija za tu priliku osmišljava i izrađuje plakat, smišlja temu i poruku za svu djecu svijeta. Za 2020. godinu zemlja sponzor je Slovenija s temom Hunger for words (Glad za riječima)

POSTER

PORUKA (tekst na engleskom)

PORUKA (prijevod K. Prilika)