preskoči na sadržaj

Osnovna škola Đure Deželića Ivanić-Grad

Aktivnosti u knjižnici

Književni susret i radionica u Gradskoj knjižni Ivanić-Grad

Autor: Kristina Prilika, 30. 11. 2021.

  

Razigrana i svestrana umjetnica i književnica Nikolina Manojlović Vračar uljepšala  je 9. studenog 2021. dan 3. a razredu i učiteljici Ljiljani Žmegač na književnom susretu i radionici. Susret je započela predstavljanjem svoje prve slikovnice “Starac dugačka brka”, a potom smo naučili što je kamišibaj i kako nastaje. 

Kamišibaj je tvorenica od riječi kami što znači papir i šibaj što znači gledalište ili kazalište. Neki ga zovu papirnatim kazalištem i kazalištem iz kofera, no jedno je sigurno: to je vještina pripovijedanja i kazivanja uz pomoć slika. Pritom dolazi do interakcije različitih umjetnosti.Kamišibaj potječe iz Japana. To je tradicijski oblik pričanja priča djeci. Početkom prošloga stoljeća na ulicama Japana pojavili su se pripovjedači koji su biciklom putovali iz sela u selo (gaito). Prodavali su ručno izrađene slatkiše. Osim slatkiša, na biciklu je bila pričvršćena i mala drvena kutija – butaj. Kad bi se oglasio udarcem svojih štapova, djeca bi se okupila oko prodavača, kupila slastice i poslušala kamišibaj. Bila im je to lijepa nagrada za njihovu kupnju. Kazivač je bio domišljat, a njegove priče dobile bi nastavak novom kupnjom njegovih slastica.

Nakon što su naučili o toj staroj tehnici pričanja priča, svaki od učenika ilustrirao je stih iz Nikolinine pjesme “Bomboni” te ih je gošća duhovito interpretirala u svom kamišibaj kazalištu uz pomoć frule, malene ptičice i svojeg specifičnog energičnog izričaja. Isto smo ponovili s nagrađenom slikovnicom “Oblak u žutom kaputu”. U veseloj atmosferi djeca su pokazala ilustratorsko umijeće pomno prateći priču kroz slike.

FOTOGALERIJA




CMS za škole logo
Osnovna škola Đure Deželića Ivanić-Grad / Park hrvatskih branitelja 4, HR-10310 Ivanić-Grad / os-gjdezelica-ivanicgrad.skole.hr / ured@os-gjdezelica-ivanicgrad.skole.hr
preskoči na navigaciju