2018-11-20 18:20:57

Što je eTwinning?

eTwinning nudi platformu za odgojno – obrazovne djelatnike (učitelje, ravnatelje, knjižničare, itd), koji rade u školama i dječjim vrtićima europskih država sudionica eTwinninga. Putem ove platforme članovi mogu komunicirati, surađivati, razvijati projekte, razmjenjivati znanja i iskustva te postati dijelom najzanimljivije obrazovne zajednice u Europi.

 

Pridruživanjem eTwinningu učitelji mogu pristupiti sljedećim mjestima:

 

eTwinning Live

Mjesto na kojem učitelji doživljavaju puni potencijal eTwinningove zajednice. Ovdje mogu pretraživati ostale prijavljene eTwinnere i škole, povezivati se s njima i pratiti njihove aktivnosti. Mogu pristupiti svim mrežnim i izvanmrežnim događanjima koje su osmislili eTwinneri, kao i osmišljavati svoje.

Na eTwinningu Live učitelji mogu osmišljavati vlastite projekte u kojima mogu odabrati aktivnosti o različitim temama i razvijati ključne kompetencije surađujući s dva ili više učitelja i njihovim učenicima.

Učitelji će ovdje pronaći prilike za stručno usavršavanje putem interneta koje eTwinning nudi na razini Europe. Obrazovna događanja kratki su, intenzivni i zabavni tečajevi koji učitelje uvode u temu, potiču ideje i pomažu im razvijati vještine. Za obrazovna događanja uobičajeno treba odvojiti 4 - 6 sati. Mrežni seminari su jednosatni videoseminari uživo putem interneta na kojima učitelji imaju priliku učiti, razgovarati i raspravljati o različitim temama.

Učitelji se mogu pridružiti i eTwinningovim grupama - virtualnim mjestima na kojima se eTwinneri susreću i raspravljaju o različitim temama, predmetima ili drugim područjima koja ih zanimaju.

eTwinning promiče suradnju među školama u Europi putem upotrebe informacijskih i komunikacijskih tehnologija (IKT-a) i pružanjem pomoći, alata i usluga školama. eTwinnining također pruža besplatno i kontinuirano mrežno stručno usavršavanje za nastavnike.

Lansiran još 2005. godine kao glavna aktivnost Europske komisije i njenog eLearning programa, eTwinning se uspješno integrirao u Erasmus+, program Europske unije u području obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta, već od 2014. godine.

Središnja služba za podršku, kojom upravlja European Schoolnet, odnosno međunarodno partnerstvo 34 europskih ministarstava obrazovanja, razvija programe za učenje za škole, učitelje i učenike diljem Europe. Na nacionalnoj razini podršku eTwinningu pružaju i 38 Nacionalne službe za podršku.

eTwinningov portal

eTwinningov portal ulazna je točka u eTwinningov svijet. Dostupan na 28 jezika, eTwinning.net nudi novosti iz zemalja sudionica eTwinninga, prilike za stručno usavršavanje, informacije o nagradama i primjere uspješnih projekata.

Projekti – U ovom odjeljku učitelji će pronaći alate koji se nazivaju „Kompleti“ za pomoć i podršku u izradi vlastitih projekata. Odjeljak sadrži i galeriju s primjerima najboljih praksi čija je svrha nadahnuti učitelje pri osmišljavanju i vođenju vlastitog eTwinningovog projekta. Priznanja – U ovom odjeljku učitelji će saznati sve što trebaju znati o nagradama koje nudi eTwinning: europskim oznakama kvalitete, nacionalnim oznakama kvalitete, eTwinningovim nagradama i eTwinningovim školama. Stručna usavršavanja – Od alata za samoprocjenu (MeTP) do materijala za samopomoć (Materijali za samoučenje), od mrežnih seminara do obrazovnih događanja i sustručnjačkog učenja pa sve do eTwinningovih istaknutih događanja, učitelji će pronaći pregršt alata za poboljšanje svojih metoda poučavanja. Naglašeno - Novosti iz eTwinningove zajednice, uključujući pedagoške metode i najbolje eTwinningove prakse.

Osnovna škola Đure Deželića Ivanić Grad