OŠ Đure Deželića Ivanić-Grad, Park hrvatskih branitelja 4, 10310 Ivanić-Grad, telefon: 2881-695  fax: 2881 693 mob:091/930 -2736

e-mail: ured@os-gjdezelica-ivanicgrad.skole.hr

HIMNA ŠKOLE

POSJET 4.C RAZREDA OGULINU I IVANINOJ KUĆI BAJKI

Autor: Kristina Prilika, 16. 11. 2018.

U petak, 9.11. 2018. učenici 4.c razreda u pratnji učiteljice Nataše Svoboda-Arnautov i knjižničarke Kristine Prilike posjetili su Ogulin, rodno mjesto I.B. Mažuranić i Ivaninu kuću bajki, a sve u sklopu projekta U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić kojeg provode s učiteljicom i knjižničarkom cijelu školsku godinu.

Kako u projektu detaljno istražuju život i djelo, a posebno bajke Ivane Brlić-Mažuranić, učenici su posjetom Ogulinu doživjeli tračak stvarnosti u kojem je poznata književnica bila.

U starom frankopanskom kaštelu uređen je Zavičajni muzej s nekoliko zbirki koje su učenici, uz stručno vodstvo, sa zanimanjem pogledali. Pogledali su stare arheološke nalaze iz doba ilirskih plemena - Japoda, zavičajnu zbirku ogulinskog kraja u kojoj je postavljena seoska i gradska obiteljska kuća, zajedno s nošnjama i sl. U zbirci o alpinizmu u Hrvatskoj pogledali su o poznatim ekspedicijama hrvatskih alpinista. Također su vidjeli i čeliju u kojoj je prije 2. svjetskog rata boravio josip Broz Tito jer je kaštel neko vrijeme bio i u funkciji zatvora. Učenike se dojmila i zbirka o Domovinskom ratu.

U muzeju je uređana i spomen soba Ivane-Brlić Mažuranić koja se u Ogulinu rodila. U tom djelu muzeja stručnog vodiča zamijenila je sama Ivana te djeci pričala o svom životu i izloženim fotografijama i knjigama.

U Ivaninoj kući bajki djeca su neposredno, atmosferom, slikom, zvukom doživjela Ivanine bajke te uživala u multimedijalnim mogućnostima koje Ivanina kuća bajki nudi.

Zajedno s Ivanom i Malikom Tintilinićem dvije su grupe učenika, svaka za sebe, uvježbale i odigrale predstavu Šuma Strborova.

Učenici su vidjeli i Đulin ponor i čuli legendu o djevojci Đuli koja se u Đulin ponor bacila zbog smrti voljenog mladića. Planinu Klek nisu vidjeli u poptpunosti jer je dan bio maglovit, ali su se prošetali uz jezero Sabljaci te tamo proveli malo slobodnog vremena.

2021. GODINA ČITANJA
eLektire

Poštovani korisnici, poveznica ispod eLektire odvest će vas na stranicu na kojoj ćete moći u digitalnom obliku (online) čitati potrebne lektire ili naslove po vlastitoj želji. Na stranicu se potrebno logirati s AAI@Edu.HR elektroničkim identitetom kojeg ste dobili u školi.

KATALOG KNJIŽNICE
PRAVILA PONAŠANJA NA INTERNETU

Lijepo ponašanje jednako je važno i vrlo slično u stvarnom životu i na Internetu. Evo nekoliko osnovnih pravila ponašanja na Internetu.

PRAVILA PONAŠANJA NA INTERNETU

ELEKTRONIČKO NASILJE

ELEKTRONIČKO NASILJE 2

PONAŠANJE NA INTERNETU LETAK

PROGRAM ZAŠTITE SIGURNOSTI DJECE NA INTERNETU

Program Zaštita sigurnosti djece na internetu i u svijetu mrežnih tehnologija pokrenut je u suradnji MZO-a i HAKOM-a te u partnerstvu s Hrvatskom poštom.

PROGRAM HAKOM

VIDEO O ZAŠTITI DJECE NA INTERNETU (HAKOM)

BROŠURA "KAKO SE ZAŠTITITI U SVIJETU INTERNETA I MOBILNIH TELEFONA" (HAKOM)