16. - 22. rujan - Europski tjedan kretanja

Autor: Irena Novak Tvrtković, Kristina Prilika, 22. 9. 2009.

Europski tjedan kretanja obilježava se svake godine od 16. do 22. rujna u velikom broju gradova. Naš grad ove je godine Tjedan mobilnosti obilježio 4. put. Ovogodišnja glavna tema je „Poboljšajmo gradsku klimu“, čime se želi upozoriti na goruće probleme koje stvaraju automobili u gradovima, kao što su onečišćenje zraka, pojačana buka i prometna zagušenost. 22. rujan proglašen je Europskim danom bez automobila, a glavni cilj tog dana je jačanje svijesti javnosti o ozbiljnosti onečišćenja izazvanog nepromišljenom uporabom automobila u gradovima i naglasak na povratak pješaka, biciklista i javnog prijevoza u središta gradova.

Učenici OŠ Đure Deželića europski su tjedan mobilnosti (16.-22.9.) obilježili raznim akcijama.

18.9. učenici prvih razreda svoj su školski sat likovnog proveli crtajući po asfaltu na trgu Vladimira Nazora, a na temu zaštite ozonskog omotača (prigodno uz 16. rujan – Dan zaštite ozonskog omotača) te pod motom „Više hodajmo, manje se vozimo“. I sat tjelesnog pratio je tjedan mobilnosti jer su se učenici ciklično kretali različitim tempom.
Drugi razredi tjedan mobilnosti obilježili su rolanjem i crtanjem na trgu Vladimira Nazora 18. rujna.
Treći razredi 21. rujna su sudjelovali u natjecateljskim igrama na Zelenjaku koje su za njih pripremile njihove učiteljice Ljiljana Žmegač, Katarina Popović i Nataša Svoboda Arnautov.
Četvrti razredi 17. su rujna također prigodno crtali po asfaltu te vježbali ciklička kretanja različitim tempom.
Peti i šesti razredi su 18. rujna sudjelovali u sportskim igrama na trgu Vladimira Nazora, a koje su organizirali učitelji Tihomir Golner i Marko Čule.

Također su svi učenici 6. razreda 17. i 18. rujna, zajedno s učiteljicama Vesnom Rogić, Mirom Kruh-Vuk i Ines Tudović sudjelovali na radionicama uz Dan zaštite ozonskog omotača. Prigodnu prezentaciju za učenike pripremila je knjižničarka Kristina Prilika

pogledati  foto-galeriju

Prosinac