Predavanje za 5. razrede uz Svjetski dan kulturne baštine

Autor: Kristina Prilika, 29. 9. 2008.

Peti razredi će 30. rujna sudjelovati na radionici o Hrvatskoj kulturnoj baštini, a koju su za njih pripremile knjižničarka Kristina Prilika i učiteljica povijesti Tina Matanić. Osim PP prezentacije, u kojoj će vidjeti sve bitne elemente naše (ali i europske) kulturne baštine, učenici će pogledati i izložbu literature i časopisa koji govore o toj temi. Nadamo da će ih ovo predavanje potaknuti da tijekom cijele godine dolaze u knjižnicu i koriste se ponuđenom literaturom i izvorima jer oni će im svakako koristiti u savladavanju obrazovnih sadržaja svih predmeta.

23. rujna je Dan europske kulturne baštine. Europa je kontinent na kojemu živimo. Tu živi mnogo naroda. Oni su svojim načinom života, umjetničkim stvaranjem i radom stvorili neizmjerno vrijedne kulturne spomenike, građevine i tekovine. Akropola u Grčkoj, katedrala Norte Dame u Parizu, stari rimski grad i još mnogo spomenika kulture čine sastavni dio vrijedne kulturne baštine, ne samo naroda koji su ih stvarali nego i čitave Europe. Europska kulturna baština i hrvatska kulturna baština dio su jedne velike porodice kultura koje su isprepletene i međusobno se nadopunjuju. Tako i Hrvatska ima kulturna dobra koja su zbog svoje neizmjerne vrijednosti na popisu svjetske (europske) kulturne baštine. To su stari grad Dubrovnik, Dioklecijanova palača u Splitu, Plitvička jezera, Eufrazijeva bazilika u Poreču, povijesni grad Trogir, šibenska katedrala sv. Jakova.

Prosinac

1. prosinac – Svjetski dan borbe protiv AIDS-a