Aktivnosti u knjižnici

Međunarodni dan darivanja knjiga 2017

Autor: Kristina Prilika, 8. 2. 2017.

plakat preuzet sa: http://www.citajmi.info/dogadanja/opsirnije/prikupljanje-slikovnica/

Međunarodni dan darivanja knjiga obilježava se 14. veljače i volonterski je projekt kojim se želi probuditi ljubav prema čitanju i darivanju kod djece te ih potaknuti da više čitaju. Darujući svoju knjigu ili slikovnicu drugom djetetu, uz objašnjenje zašto to radi i koliko će to drugom djetetu mnogo značiti, uči koliko je lijepo i važno pomagati.

Knjižničari u Hrvatskoj po četvrti puta obilježavaju ovaj dan organizirajući na dječjim odjelima prikupljanje slikovnica pod geslom "Čitam, dam, sretan sam - svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj". Akcija darivanja slikovnica organizira se u okviru nacionalne kampanje "Čitaj mi!", a pozivaju se djeca i odrasli da slikovnice ili knjige daruju lokalnim knjižnicama koje će ih proslijediti potrebitima - dječjim odjelima bolnica u svrhu humanizacije hospitalizacije djece, domovima za djecu, dječjem SOS selu ili nekoj dobrotvornoj organizaciji. Prilikom darivanja slikovnica knjižničari će čitati djeci kako bi naglasili koliko je u razvoju djeteta čitanje značajno jer obogaćuje njegovu maštu i rječnik, razvija osjećaje, pomaže mu da zavoli knjige i ono najvažnije – zabavno je!

U našoj školi organizirati ćemo darivanje knjiga i slikovnica 10., 13. i 14. listopada. Slikovnice će u holu škole na uređenom dijelu za darivanje preuzimati učenici članovi grupe Mali knjižničari. Slikovnice ćemo poslati potrebitima, a dio slikovnica uvest će se u fond knjižnice za naše učenike. Molimo učenike koji će darivati slikovnice neka, ako žele, uz slikovnicu napišu svoju darovnicu ili neku lijepu poruku zašto daruju, kome daruju, zašto je lijepo čitati ili zašto daruju baš tu slikovnicu, što ih se u toj slikovnici dojmilo i sl. Npr. ako darujemo slikovnicu Ciconia Ciconia Andre Petrlik Huseinović, želimo poručiti budućim čitateljima kako je briga za zaštitu životinja i okoliša važna. Ako darujemo Malog Princa A.S. Exuperyja možemo poručiti kako nikad ne treba gubiti vjeru i kako se stvari mogu mijenjati…