Aktivnosti u knjižnici

Hrvoje Hitrec u našoj školi

Autor: Vanja Lovinčić, 19. 9. 2014.

Našu školu posjetio je poznati književnik.

Članice Udruge za djecu, mlade i obitelj HOP iz Ivanić-Grada organizirale su dolazak poznatog hrvatskog književnika u našu školu. Tako je u petak 19.rujna u 12 sati stigao Hrvoje Hitrec, kojeg zbog velikoga uspjeha Smogovaca, kako kod čitateljske tako i kod televizijske publike,  šira javnost percipira u prvom redu kao pisca za djecu. Međutim, Hitrec je svestran pisac čiji stvaralački interesi obuhvaćaju vrlo širok žanrovski dijapazon. Kao potvrdu za velik rad dobio je velik broj književnih nagrada, a neke od njih su "Ksaver Šandor Gjalski", "Ivana Brlić Mažuranić" i "Grigor Vitez". Njegovi romani Eko Eko i Smogovci lektire su koje naši učenici rado čitaju.

U druženju smo doznali neke zanimljivosti iz života i rada Hrvoja Hitreca. Govorio nam je nekadašnjem životu u Zagrebu, svojim najdražim djelima, inspiraciji i motivaciji za pisanje knjiga te serijalu Smogovci i glumcima. Kako nam je objasnio, ime "Smogovci" je nastao prema riječi smog. Hitrec je inače poznat po ekološkoj osvještenosti i, iako je u romanima, pripovijetkama, dramskim i televizijskim ostvarenjima najčešće pisao o rodnom gradu Zagrebu, danas živi u okolici Samobora koji bolje odgovara njegovom životnom stilu. Kazao nam je kako nije mislio da će neke njegove knjige postići odličan uspjeh, ali da je uspješnost knjige ponekad stvar sreće. Najviše uživa istražujući i pišući o povijesti, a i dalje je aktivan u novinarstvu te je predsjednik Hrvatskog kulturnog vijeća za čiji portal piše (njegovu zanimljivu kolumnu možete pratiti ovdje). Knjižničarka je pohvalila odlične čitače četvrtaše, predstavila neke njegove manje poznate knjige za mlade i najavila nagradni kviz Eko Eko u Knjižnici Ivanić-Grad koji će se održati prema dogovoru.

Još jednom zahvaljujemo udruzi HOP, a detalje iz razgovora s književnikom možete pročitati ovdje.